Ezek az atkák ugyanis többnyire ártalmatlan potyautasok, amelyek a poszméheket (általában az áttelelő királynőket) csupán „szállítóeszközként” használják, így vándorolva a poszméhkolóniák között.
Új fuvarra várva a virágokon, egy napnál tovább rikán képesek életben maradni. A vegetációs szezon elmúltával, a leendő poszméhkirálynővel telelnek át.
Megfigyelték, hogy tavasszal, a fészkelőhelyet kereső poszméhkirálynőkön több az atka (9 és 100 közötti egyedszám), mint a már fészket alapított, a leendő utótai számára pollent-gyűjtő királynőkön (5 vagy kevesebb atka). Így jelenlétük arról is árulkodhat, hogy a fiatal poszméhanya megtalálta-e a megfelelő helyet a kolónia számára, ugyanis amint az megvan, az atkák elhagyják a testét.
Az új fészekben, ezek az atkák a könnyen elérhető méhviaszt (wax), pollent, fészektörmeléket/szerves hulladékot vagy akár apró rovarokat fogyasztanak és a poszméhlárvákra közvetlen veszélyt nem jelentenek. Sőt, a rovarfogyasztó atkák (például a Parasitellus fucorum) még hasznosnak is tekinthetők a poszméhcsalád szempontjából.
A fészekbe frissen beérkező pollennel táplálkozó fészekparazita atkák például a Pneumolaelaps fajok.
Végül fontos említést tenni arról is, hogy egyes atkafajok (például a Locustacarus buchneri légcsőatka, vagy a háziméhek jól ismert Varroa atkája), kifejezetten ártalmasak lehetnek a poszméhekre. De ezekről a nemkívánatos vendégekről majd egy következő posztban lehet olvasni.
Sarro, E., Tripodi, A., & Woodard, S. H. (2022). Bumble bee (Bombus vosnesenskii) queen nest searching occurs independent of ovary developmental status. Integrative Organismal Biology, 4(1), obac007.
Evans, E., et al. (2023). Parasites, parasitoids, and hive products that are potentially deleterious to wild and commercially raised bumble bees (Bombus spp.) in North America. Journal of Pollination Ecology, 33, 37-53.
Itt találod a Bumblebee Conservation Trust posztját a témában.
Itt találsz bővebb információt a Parasitellus nembe tartozó atkákról, melyek obligát parazitái a poszméheknek.