Hibernált poszméhet találtam, mit tegyek?

Tél végén és kora tavasszal, a napsütésben gazdag napok korai kerti munkára csábítják az embert. Ilyenkor könnyen előfordulhat, hogy a lazább talaj vagy a komposztkupac forgatásakor, esetleg a cserepes növények átültetése közben (lásd fénykép) poszméhre bukkanunk.

Fontos tudni, hogy ezek az egyedek még az ősz végén, az egyre hűvösebb napok közeledtével, ásták be magukat a puha földbe (néhány centiméter mélyen), ahol a kora tavaszig tartó hibernációjukat folytatják. Mindegyikük potenciális királynő, melyek a tavasz beköszöntével búnak elő a földfelszín alatti rejtekükből és egymás után látogatják az év legkorábban virágzó növényeit, valamint a kolóniaalapításra alkalmas fészkelőhelyet keresnek.

Mit tehetünk?
Ha a bolygatás nem ébresztette fel a poszméhet, csak fedjük be ugyanazzal az anyaggal, amiből előkerült/ami takarta. Fontos, hogy a lehető leglazábban borítsuk be, hogy később (mikor eljön az ébredés ideje) az állat könnyen kiáshassa magát.

Ha a poszméh a zavarás hatására felébredt a hibernációjából és továbbra is aktívnak tűnik (például zümmög) segítsünk neki védett helyet találni a kertben (például takarjuk be avarral) és hagyjuk pihenni.

Amit SOHA NE tegyünk!
A poszméhkirálynők hibernációból történő természetes ébredése az életciklusuk kihagyhatatlan része(!), ezért soha ne vigyük zárt térbe (például lakásba, fészerbe) az állatot.

Felhasznált forrás

A Bumblebee Conservation Trust ‘What to do if you find a hibernating bumblebee‘ című posztja.

Még többet a poszméhekről

További érdekességeket a poszméhek életciklusáról A poszméhkolóniák rejtelmei című bejegyzésemben olvashat.

Nem hibernált poszméhet talált? Olvassa el a Poszméhet találtam mit tegyek című bejegyzésemet.

Szeretne még többet megtudni a poszméhekről? Ne hagyja ki A poszméhek beporzási sajátosságairól szóló bejegyzésemet.